Наукові публікації університету

Індустріоземи та їх використання в археологічному грунтознавстві

Розглянуто і обґрунтовано поняття індустріозему – генетично самостійного типу ґрунту виділеного для територій з фабрично-заводською і супутньою виробничою інфраструктурною забудовою. Це специфічний вид грунтів, до яких не відносяться грунти шахт, кар'єрів і грунти урбанізованих ландшафтів. Характерною (діагностичною) ознакою індустріоземів є наявність генетичного горизонту FR утвореного залишками і відходами виробництва, як актуального, так і такого, що вже не відбувається.

З позицій ґрунтознавства, геоморфології, літології, технічної мінералогії описані ознаки діагностичних горизонтів індустріоземів та показані можливості використання їх в ґрунтознавчо-археологічному вивченні індустріальної спадщини (для оконтурення місць давніх і покинутих виробництв; об'єктів промислово-транспортної та складської інфраструктури тощо; реконструкції давніх технологій), особливо тих родів діяльності людини, які вже не існують Представлено досвід вирішення важливих питань історії промисловості України за допомогою ґрунтознавчо-археологічних досліджень. На основі аналізу сучасного антропогенного рельєфу, мінералогічного і петрографічного складу давніх промислових відкладів (горизонт FR), а також вертикальної будови генетичних грунтових горизонтів і ґрунтоутворюючих порід встановлені місця локалізації перших цукрових заводів України; такі місця (антропогенні ландшафти) є цінними об′єктами культурно-історичної (індустріальної) спадщини України.

ID: 196574
Кількість показів: 78
дата змінення: 30.10.2017 22:26:56
Ким змінено (ім'я): (geol10) Олександр Шабатура
Вид роботи:  Наукова публікація
Тип роботи:  Наукова стаття
Кількість сторінок:  6
Рік видання:  2016
Звітний рік:  2017
Видання:  Visnyk of Taras Shevchenko National University of Kyiv: Geology (Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Геологія)
Том:  2
Випуск, частина:  73
Номери сторінок:  53-57
Галузь науки:  Науки про Землю
Автори,співробітники Університету:  Шабатура Олександр Вікторович
Автори зовнішні:  Тютюнник Юліан Геннадієвич
Кафедра / Відділ:  НДС Фізико-хімічних досліджень гірських порід
№ теми:   / 
Посилання на статтю (посилання на рецензію в журналі (для монографій):  http://geolvisnyk.univ.kiev.ua/archive/2016/N%202(73)/tutunnik_73_abstract.php
Ключові слова:  індустріозем, діагностичний горизонт FR, мінералогічний і петрографічний склад, археологічне ґрунтознавство, індустріальна спадщина, перша українська цукроварня.
Опубліковано за рішенням Вченої ради:  так
Інститут/Факультет:  ННІ "Інститут геології"

Повернення до списку

Вгору