Наукові публікації університету

Погляди студентської молоді міста Києва на шлюб як соціальний інститут: етнологічний аспект

У статті висвітлено питання щодо типологізації шлюбів у шлюбно-сімейних відносинах в Україні на прикладі студентів міста Києва та проаналізовано трансформацію їхніх поглядів стосовно різновидів  шлюбу.
Типологічно виділяють два основні види шлюбу – це офіційний (зареєстрований) та цивільний (незареєстрований) шлюби. Причиною появи таких форм стала модель державної влади, що була досить неоднотипною в різні періоди існування. Однак всі зміни, що відбувалися в державі, завжди відображалися й на соціумі. З відділенням церкви від держави обряд таїнства вінчання став відігравати другорядне значення, а першочерговим стало офіційне узаконення шлюбу в органах РАЦСу, що закріплювало за собою юридичний зміст шлюбно-сімейних стосунків новоутвореної сім’ї. Водночас, з демократизацією суспільства відбулися зміни не лише в структурі державного управління, а й у свідомості людей, процеси демократизації в різних сферах життєдіяльності суспільства дозволили обирати різні види укладання шлюбів та створення молодих сімей. Однією з таких змін є виникнення цивільного («фактичного») шлюбу, що сприймається дуже неоднозначно різними віковими категоріями, а особливо людьми, вихованими за стереотипами  радянським часів.
Отже, можна зробити висновок, що офіційне (юридичне) оформлення шлюбу не виступає неодмінною умовою для створення сім’ї, тим більше, що в сучасному суспільстві виникла суттєва тенденція до спільного проживання подружжя без офіційного узаконення, бо в умовах сьогодення сім’я стає найважливішою цінністю держави, яка зацікавлена в примноженні свого народонаселення.

ID: 213797
Кількість показів: 28
дата змінення: 26.10.2018 13:19:54
Ким змінено (ім'я): (histor7) Ольга Лагунова
Вид роботи:  Наукова публікація
Тип роботи:  Наукова стаття
Кількість сторінок:  10
Рік видання:  2018
Звітний рік:  2018
Видання:  Часопис української історії = Journal of Ukrainian history
Випуск, частина:  38
Номери сторінок:  102-112
Галузь науки:  Соціальні науки, інші
Автори,студенти та аспіранти Університету:  Латишева Дар'я Олександрівна
Кафедра / Відділ:  Етнології та краєзнавства
№ теми:  16БФ046-01
Посилання на статтю (посилання на рецензію в журналі (для монографій):  https://chasopys.history.knu.ua/%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F/%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA-38
Ключові слова:  шлюб, офіційний (зареєстрований) шлюб, цивільний (незареєстрований) шлюб, «фактичний» шлюб, сім’я, студентська молодь, шлюбний вік, шлюбний договір, сімейні відносини, суспільство.
Опубліковано за рішенням Вченої ради:  так
Інститут/Факультет:  Історичний факультет

Повернення до списку

Вгору