Наукові публікації університету

Insurance activity as economic and legal phenomenon

Місце, роль і значення страхування як правової категорії, його суттєві ознаки, види, функції та принципи здійснення досліджуються, зазвичай, в межах галузевих юридичних наук. При цьому варто звернути увагу, що в сучасних наукових дослідженнях переважно розглядається проблематика певних видів страхових правовідносин.
Найбільш усталеним у науковій літературі є погляд на суспільні відносини як на стабільні, стійкі, такі, що повторюються, моменти спільної діяльності людей у найрізноманітніших проявах. Саме тому предметом правового регулювання є закріплена в нормах права стабільна структура людської діяльності. Результатом такої діяльності є формування різноманітних суспільних відносин, в основі яких реалізуються потреби, інтереси та цілі учасників людської діяльності, неоднорідність складу учасників, специфічність предмета й засобів діяльності, інші характерні особливості та прояви соціальних зв’язків між членами суспільства. Страхові відносини у сфері господарювання знаходять свій безпосередній прояв через страхову діяльність, яка характеризується специфікою мети здійснення, особливістю суб’єктного складу та специфічністю умов її реалізації.
Суспільні відносини щодо захисту майнових інтересів зацікавлених осіб шляхом формування страхових фондів, які забезпечують захист майнових інтересів суб’єктів господарювання та фізичних осіб, можуть бути забезпечені виключно за рахунок нормального функціонування господарської страхової діяльності, що упорядковує процес соціального регулювання страхових відносин, який здійснюється суспільством як органічною системою за допомогою соціальних норм (і норм права також).
Теорія страхової діяльності є однією з і концепцій, що визначають сутність страхування як діяльність страхових організацій щодо компенсації збитку, який виникає у страхувальників при настанні певних обставин (страхових випадків), перед-бачених законом або договором, шляхом здійснення виплат з страхового фонду, сформованого з внесків останніх.
Питання щодо необхідності визначення поняття страхової діяльності, передусім його співвідношення з такою науковою категорією, як страхування, є давньою науковою дискусією, котра й сьогодні не втратила своєї актуальності. Необхідно звернути увагу, що фахівцями були здійснені спроби визначити межі страхової діяльності, ті елементи, з яких вона складається, та надати цьому явищу загального визначення.

ID: 230856
Кількість показів: 21
дата змінення: 02.03.2020 15:18:56
Ким змінено (ім'я): (jurist26) Олександр Худенко
Вид роботи:  Наукова публікація
Тип роботи:  Наукова стаття
Кількість сторінок:  7
Рік видання:  2015
Звітний рік:  2015
Видання:  Theory and practice of intellectual property
Випуск, частина:  5 (85)
Номери сторінок:  59-65
Галузь науки:  Соціальні науки, інші
Автори,співробітники Університету:  Рєзнікова Вікторія Вікторівна / Пацурія Ніно Бондівна
Кафедра / Відділ:  Господарського права та господарського процесу
Посилання на статтю (посилання на рецензію в журналі (для монографій):  http://www.ndiiv.org.ua/Files2/2015_5/9.pdf
Ключові слова:  страхування, страхова діяльність, види страхової діяльності, форми здійснення страхової діяльності
Опубліковано за рішенням Вченої ради:  ні
Інститут/Факультет:  Інститут права

Повернення до списку

Вгору