Наукові публікації університету

Єдність судової практики в сучасних реаліях: загрози модернізації механізмів її забезпечення

У статті висвітлюються деякі проблеми забезпечення Верховним Судом єдності судової практики в сучасних реаліях.
Метою дослідження є: виявлення загроз на шляху модернізації механізмів забезпечення єдності судової практики; напрацювання пропозицій щодо їхнього удосконалення та розширення; визначення поняття та видів механізмів забезпечення єдності судової практики загалом.
Обґрунтовується важливість забезпечення єдності судової практики з позиції Європейського суду з прав людини. Піддаються критичному аналізу нові підходи, напрацьовані Великою Палатою Верховного Суду, що спрямовані на забезпечення єдності судової практики, обґрунтовується їхня недостатність і низька ефективність в умовах змінюваності (наявності численних відступів Верховного Суду від власних правових позицій) та зростаючої множинності правових позицій Верховного Суду.
Аргументується висновок щодо необхідності модернізації (удосконалення) існуючих механізмів забезпечення єдності судової практики з метою підвищення їхньої ефективності. Критикується поступальна тенденція до надання на законодавчому рівні (шляхом внесення відповідних змін до процесуальних кодексів) обов’язкової сили (значення судового прецеденту) правовим позиціям Верховного Суду, прогнозуються можливі ймовірні загрози, негативні наслідки такого нововведення.
Особливу увагу приділено поняттю та ознакам судового прецеденту, його природі. Зауважено, що сутність судового прецеденту передусім залежить від тієї правової системи, в межах якої він виник і розвивається. Відзначено тенденцію до посилення ролі закону.
Запропоновано альтернативні шляхи забезпечення єдності судової практики в господарському судочинстві. Визначено поняття та види механізмів забезпечення єдності судової практики в господарському судочинстві. Класифіковано їх за змістом та спрямованістю.

ID: 242780
Кількість показів: 37
дата змінення: 09.07.2020 11:28:06
Ким змінено (ім'я): (jurist26) Олександр Худенко
Вид роботи:  Наукова публікація
Тип роботи:  Наукова стаття
Кількість сторінок:  21
Рік видання:  2019
Звітний рік:  2019
Видання:  Право України
Випуск, частина:  10
Номери сторінок:  229-249
Галузь науки:  Соціальні науки, інші
Автори,співробітники Університету:  Щербина Валентин Степанович / Рєзнікова Вікторія Вікторівна
Кафедра / Відділ:  Господарського права та господарського процесу
Посилання на статтю (посилання на рецензію в журналі (для монографій):  https://pravoua.com.ua/ua/store/pravoukr/pravo_2019_10/pravo_2019_10-s14/
Ключові слова:  судова практика, єдність судової практики, забезпечення єдності судової практики, механізми забезпечення єдності судової практики, засоби забезпечення єдності судової практики, правова позиція, судовий прецедент, забезпечення єдності судової практики в господарському судочинстві
Інститут/Факультет:  Інститут права

Повернення до списку

Вгору